Paroda „Rožės kodas“

Paroda „Rožės kodas“

Data: 2019 m. birželio 6 d. iki rugpjūčio 25 d.
Vieta: Chaimo Frenkelio vila (Vilniaus g. 74, Šiauliai)

Praėjusių metų pavasarį Chaimo Frenkelio vilos parke buvo įkurtas secesinio stiliaus rožynas, skirtas Lietuvos valstybingumo atkūrimo šimtmečiui. Projekto mecenatas – Stanislovas Grušas – parkui padovanojo 50 veislių virš 1300 rožių krūmų ir pavėsines, kuriose ilsėdamiesi parko lankytojai gali mėgautis rožių kvapo terapija. Rožynas įkvėpė parodos „Rožės kodas“ idėjos atsiradimą.

Rožė yra vienas iš nedaugelio gyvosios gamtos objektų, kurie yra tapę įvairių kultūrų, religijų, tautų folkloro simboliais. Rožė yra užvaldžiusi žmonių vaizduotę jau daugelį amžių ir net tūkstantmečių. Tai gėlė, turinti paslaptį, sudėtingas simbolis, galintis reikšti įvairius dalykus. Ir šiandien jis yra nepraradęs reikšmės, nes sukuriami, pavadinami ar atrandami nauji dalykai, ir jie vėl siejami su rožėmis.

Chaimo Frenkelio viloje visą vasarą veiksianti paroda skirta iškoduoti, kuo įvairiapusiškiau atskleisti „rožės kodą“, todėl šalia vaizduojamosios ir taikomosios dailės lygiavertę vietą užima informacija apie rožės ir jos simbolio vietą istorijoje, mene, buityje, literatūroje, atskleidžiamos sąsajos su religija ir kt. sritimis. Paroda sudaryta iš dviejų dalių: informacinės ir edukacinės.

Parodai muziejininkai ieškojo eksponatų su rožėmis, kurie anksčiau nebuvo taip akivaizdžiai siejami su rožėmis, nes jos buvo „pasislėpusios“ paveikslų fonuose, detalėse ir pan. Parodai įvairių eksponatų paskolino ir kiti Lietuvos muziejai, Všį „Alexandre Vassiliev fondas“.

Parodoje veiks ir edukacijos: ekspozicijoje bus galima pasigaminti improvizuotą atviruką, dekoruotą antspaudukais su rožėmis, o iš anksto užsisakius Chaimo Frenkelio vilos odos dirbtuvėlėse bus galima pasigaminti rožės žiedo formos sagę, žiedą ar plaukų papuošalą.